Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır

Her bireyin farklı tarzı olabilir. Yüksek lisans tezi nasıl yazılır denildiğinde bu farklılıklar mutlaka ortaya çıkacaktır. Ancak yüksek lisans tezi nasıl yazılır denildiğinde akademik manada olmazsa olmaz kurallar da vardır. Söz gelimi intihal yapmak doğru değildir. Aynı zamanda suçtur. Buna ek olarak kaynak göstermek akademik bir çalıştayda yine olmazsa olmazdır. Danışman kontrolü ve dolayısıyla ondan gelecek taleplerin de yerine getirilmesi gerekir. Son olarak ilgili okulun tez yazım kılavuzuna göre düzenleme yapma zorunluluğu yine mühim bir gerekliliktir. Kısacası bu gibi detaylar tartışmaya açık değildir. Bunun dışındaki çalışma sistemi ise tamamen ilgili kişiye bağlıdır. Elbette tüm bunların yanında danışmanın düşündüğünüzden daha çok sürece etki edeceğini aklınızda bulundurunuz.

1-) Yüksek Lisans Tezi Konu Belirleme

Yüksek lisans tezi konu belirleme aşaması çok ciddiye alınmaz. Buna rağmen biz de diyoruz ki yüksek lisans tezi konu belirleme aşaması en zor aşamadır. Çünkü bu aşama tüm gidişhatın ortaya konulacağı süreçtir. Ayrıca burada yapılacak ciddi hataların telafisi olmaz. Eğer telafisi varsa da bu çok zor olacaktır. Hal böyle olunca da baştan işi sıkı tutup tüm detaylara hakim olursanız emin olunuz ileride rahat edeceksiniz. Belki iş yükü manasında rahatlık söz konusu olmaz. Yine de belirsizlik söz konusu olmayacağından dolayı ilk aşamada doğru planlama yapmak mühimdir. Söz gelimi konu belirlerken araştırma yöntemini de doğru biçimde planlamak durumundasınız.

2-) Yüksek Lisans Tezi Literatür Tarama

Konu belirleme işlemi neticesinde yüksek lisans tezi literatür tarama süreci başlayacaktır. Genel manada kaynakların araştırılması bu süreçte olacaktır. Ortaya konulan kaynakların okunması, işe yarar kısımların not alınması yine aynı süreç içerisinde gerçekleşecektir. Bu nedenle de doğru bir planlama söz konusu ise bu aşamada rahatlıkla ilerlemeniz kuvvetle muhtemeldir. Ancak işin zaman alması bakımından bu aşama en uğraştırıcı kısım olacaktır. Her öğrendiğiniz bilginin kaynağını mutlak suretle eksiksiz olarak yazınız.

3-) Yüksek Lisans Tezi Nasıl Hazırlanır?

Genel itibariyle yüksek lisans tezi nasıl hazırlanır? Sorusuna yanıt ararken, bizim anlattıklarımız akademik manada olması gereken kıstaslardır. En çok sorun çoğunlukla yöntem kısmında ortaya çıkar. Metodoloji de denilen bu bölüm aslında sizin akademik çalıştayınızı özel kılacak bölümdür. Bu nedenledir ki danışmanlar en çok bu bölümle ilgilenirler. Araştırma bölümü anket, mülakat ya da farklı bir sayısal incelemeden meydana gelebilir. Ne şekilde olduğu önemli olmamakla birlikte, anket söz konusu ise başlangıç aşamasında bunun irdelenmesi gerekir. Yani mevzubahsi konuda eğer anket yoksa o konuyu değiştirme veyahut revize etmek icap eder. Aksi durumda ileride çıkmaza girebilirsiniz.

4-) En Kaliteli Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır?

Sonuçta en kaliteli yüksek lisans tezi nasıl yazılır? Denildiğinde tek bir yanıttan söz etmek olası değildir. Ancak yukarıda kısaca üstünde durulan kıstaslar olmazsa olmak noktalar olacak dikkat çekmektedir. Tartışmaya açık hususlar değildir. İleride unutmuş olduğunuz bir not intihal ile suçlanmanıza sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına her bilgiyi aldığınız kaynağı mutlaka not alınız. Bir diğer konu ise kullanılan kaynakların arşivlenmesidir. Eğer ki ileride kaynakçanızda yazan kaynakları ilgili kimseye sunamazsanız çeşitli sorunlar çıkabilir. Bu anlatılanların dışında kalanlar ise artık danışman hocanın inisiyatifindedir. Bu bilgiden hareketle düzenli olarak danışman ile görüşmeniz elzemdir. Emin olunuz her aşamada sizden revize talep edecektir. Talep edilen bu düzenlemeleri harfiyen yerine getirirseniz savunma sürecinde rahat edeceğinizden emin olabilirsiniz.

5-) Yüksek Lisans Tezi Yazan Yerler

En nihayetinde yukarıda anlatılan sistem etrafında kusursuza yakın iş istiyorsanız bizimle irtibata geçiniz. Yüksek lisans tezi yazan yerler arasında yer alan işletmemiz, sizinle paylaşılan bilgileri çalışma prensibi haline getirmiştir. Bu nedenledir ki, bizimle çalıştığınız takdirde başarıya ulaşmanız için elimizden gelenin fazlasını yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Yüksek lisans tezi nasıl yazılır konusuyla alakalı detaylı bilgi almak ya da başvuru için bizimle iletişime geçiniz.