Yüksek Lisans Tezi İçin Anket

Fakülte programlarından sonraki düzey lisansüstü olarak bilinir. Yüksek lisans tezi için anket ise bu sürecin olmazsa olmazıdır. Yüksek lisans tezi için anket günümüzde hemen hemen tüm çalışmalarda istenmektedir. Çünkü artık literatürde sınırlı yeni bilgi yer almaktadır. Dolayısıyla da henüz hazırlanan bir tezde genel olarak literatüre girecek kavramlara pek rastlanmaz. Bu ancak bazı doktora tezlerinde mümkün olabilir. Onların da hepsinde değil. Hal böyle olunca danışmanlar ve dolayısıyla da sistemin kendisi genel bilgi kısmıyla pek ilgilenmez. Her bir işi özel kılan onun gereç ve yöntem kısmıdır. Burada anket, mülakat ya da herhangi bir sayısal veri ile uygulama yapılmaktadır. Aynı konuda değil onlarca, yüzlerce akademik çalıştay yapılsa bile hiçbirisi diğerine benzemeyecektir. Sonuçta her birisinin metodoloji kısmı farklıdır. Kısacası gidişhatın bu şekilde olduğu süreçte aslında mantıklı bir talep söz konusudur. Bunun doğal bir sonucu olarak ise insanların akademik çalışmalarında anket, mülakat gibi uygulamalardan yararlanması beklenmektedir.

 

1. Yüksek Lisans Tezi Hazırlama

Lisansüstü programlarda derslerini tamamlamış bireylerin artık yüksek lisans tezi hazırlama noktasında işlemlere başlaması gerekir. Yüksek lisans tezi hazırlama inanılmaz zor olarak nitelendirilemez. Yine de çok basit olduğu çıkarımında bulunmakta pek mümkün değildir. Doğru ifade ile ciddi bir emek ortaya koymak suretiyle dengeli ve düzenli bir çalışma yapılmasını gerektirir. Eğer planlı ve programlı hareket ederseniz işlerin üstesinden gelmeniz inanılmaz zor olmayacaktır.

 

2. Yüksek Lisans Tezi İçin Anket Gerekli Mi?

Yukarıda ifade edildiği üzere planlı hareket ederseniz işlemler sizi yıpratmayacaktır. Peki yüksek lisans tezi için anket gerekli mi? diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuda bir zorunluluk olmamakla birlikte, hemen hemen çalıştayların tamamında bu tür beklenti söz konusudur. Çünkü ilk girişte vurgulandığı üzere, sizin akademik çalışmanızı özel kılacak olan gereç-yöntem kısmıdır. Bu işi yapan bir kurum olarak biz de anket-mülakat gibi uygulamaların olması gerektiğine inanıyoruz.

 

3. Yüksek Lisans Tezi Anketi Seçimi

Buraya kadar her şey güzel. Anket-mülakat olması gerektiği konusunda aşağı yukarı hem fikir olduğumuzu düşünüyoruz. Yüksek lisans tezi anketi seçimi noktasında ise önemli bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir problem yaşamamak için yapmanız gereken basittir. Konu belirleme aşamasında iken bu durumu netleştirmeniz mühimdir. Eğer ki bunu yapamazsanız ileride sorun yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Konu belirlerken anket araştırması yapılmasını kesinlikle öneriyoruz. Mevzubahis konuyla alakalı olarak ankete ulaşamazsanız konuyu değiştirmek ya da revize etmek gerekecektir. Emin olunuz ileride çıkmaza girmektense bu aşamada uğraşmak çok daha mantıklıdır. Aksi takdirde işin büyük kısmını yapmışken tekrar başa dönme durumu söz konusu olabilir.

 

4. En İyi Yüksek Lisans Tezi Anket Analizi

Buraya kadar anlatılanları dikkate almanız durumunda sorunların büyük kısmı karşınıza çıkmayacaktır. En iyi yüksek lisans tezi anket analizi noktasında desteğe ihtiyaç duyma olasılığınız yüksek görünmektedir. Birçok kişi SPSS programını bilmemektedir. Kaldı ki bilse bile bu tek başına yeterli değildir. Çünkü istatistik disiplini hakkında temel bilgiler gerektirdiğinden dolayı sadece programı kullanmak size katı sağlamaz. Hatalı bir analiz yapabilirsiniz. Bu nedenledir ki tez yazan bireylerin çoğu istatistik analiz destek hizmeti satın alır. Konuyla alakalı olarak tamamen gerçek analizlerle size destek oluyoruz. Analiz sonuçlarına en ufak bir müdahale edilmesi söz konusu değildir. Bu noktada size veri giriş ve analiz çıktı dosyalarını da iletiyoruz. Böylece rakamları ilgili analiz dosyalarından teyit edebilirsiniz. Siz ilgilenmeseniz bile danışman öğretim üyesi muhtemelen bu dosyaları sizden talep edecektir. Hemen kendisine iletebilirsiniz. Bu konuda en ufak bir sorun olmaz. Başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İstatistik analizler noktasında size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.