Tez Nasıl Hazırlanır

Düzenli olarak yapılan bilgilendirme makalelerinde bugün tez nasıl hazırlanır konusuna değineceğiz. Tez nasıl hazırlanır diye merak edenler için hemen ekleyelim. Yalnızca bir tane doğrudan söz etmek pek olası değildir. Bu cümlenin hemen ardından eklemek gerekiyor ki farklı kaynaklardan çeşitli bilgilerle hareket etmek pek mantıklı olmayacaktır. Önerimiz şudur ki hangi kaynaktan esinleniyorsanız, sürecin tamamında ilgili kaynakla ilgilenmenizdir. Yani eğer ki siz konuyla ilgili farklı kaynaklardan bilgiyi azar azar alırsanız muhtemelen karmaşa durumu ortaya çıkacaktır. Bunu engellemek adına yapılacak en doğru tercih belirli bir inceleme neticesinde tek kaynağa odaklanmaktır. Böylelikle süreci adım adım takip edebilirsiniz. Ayrıca konu hakkında her ne kadar bilgi alsanız bile, ilerleyişle alakalı danışman öğretim üyesi düşündüğünüzden çok fazla etkilidir. Yapmanız gereken her adımda danışman ile görüşmek ve onun yönlendirmelerini ciddi biçimde yerine getirmenizdir. Eğer ki danışmanınız sizinle doğru düzgün biçimde ilgilenirse ve siz de kendisini dikkate alırsanız emin olunuz süreç düşündüğünüzden daha kolay olacaktır. Belki çok emek harcarsınız ancak tez yaptırma aşamasını başarılı olarak tamamlamak bu emeğe değecektir.

 

1. Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

Akademik bir çalışmaya başlıyorsanız ilk önce tez konusu nasıl belirlenir? Hususu üzerinden işleme bakmak gerekiyor. Tez konusu nasıl belirlenir derseniz aslında önce yöntem kısmı belirlemek mantıklıdır. Eğer ki yöntem netleştirilmezse birçok belirsizlik söz konusu olacaktır. Bunun ardından dikkat etmeniz gereken, tamamen danışman kontrolünde ilerlemek olmamalıdır. Çünkü danışman hocanız öyle bir konuya sizi iter ki o hususta Türkçe literatür yetersizdir. Sizin de yabancı diliniz iyi değilse tez ya da yüksek lisans dönem projesi yazım aşamasında ciddi manada problem yaşarsınız. Devamında ise son önerimiz bir şekilde ilgi duyduğunuz konulara odaklanmanızdır. Elbette burada da yukarıdaki anlatılanlar etrafında karar vermelisiniz. Sadece ilgili duymak ya da merak etmek yetmez.!

 

2. Tez Yazımına Nasıl Başlanır?

Üst başlıkta ifade edilen noktaları dikkate aldıysanız artık tez yazımına nasıl başlanır? Sorusuna yanıt verebilirsiniz. Tez yazımına nasıl başlanır derseniz; konu, yöntem, literatür altyapısı netleştirildikten sonra yanıtı verilebilir. Ek olarak tüm bunlarla alakalı çalışmalar yapıldı ise muhtemel kaynakları YÖK Tez Merkezi, Google Akademik, Dergi Park gibi platformlar ve internet üzerinden araştırmak elzemdir. Sonrasında işe yarar olduğu düşünülen tüm kaynaklar arşivlenmelidir. Bunları okurken elle tutulur bilgiler elde ettiğiniz tüm noktaları kısa kısa not almalısınız. Eğer bunları dikkate almazsanız birkaç dakikalık bir işlem için ileride saatlerce uğraşmak durumunda kalmazsınız. Birçok tez yazan kişi bu tip durumlar yaşamıştır. Aynı biçimde yüksek lisans tezi hazırlama aşamasında da bu tip olgularla karşılaşılabilmektedir. Adım adım ancak kontrollü biçimde ilerleyiniz. İş yürümüyor gibi görünebilir ancak zaman içerisinde düzenli ilerleme yapmanın yararlarını göreceksiniz. Bir bakacaksınız literatürle ilgili ana çerçeve ortaya çıkmış olacaktır. SPSS veri analizi ya da istatistik veri analizi gerektiği durumlarda eğer bilginiz yoksa profesyonel destek hizmeti alabilirsiniz.

 

3. Tez Nasıl Hazırlanmaz?

İlginçtir ancak aslında değinilmesi gereken mühim bir konu da tez nasıl hazırlanmaz? Çünkü hataları söylersek, onlardan uzak durabilirsiniz. Tez nasıl hazırlanmaz denildiğinde aslında ilk kıstas plansız ve acele biçimde olmaz gibi görünüyor. Birçok birey anlatılan bu maddeyi ciddiye almıyor olsa bile bizim görüşümüz ifade edilen yöndedir. Eğer böyle yaparsanız ileride ne tür bir hata yaptığınızı yaşayarak öğrenmeniz mümkün olacaktır. Planlı olarak ve düzenli bir çalışma neticesinde tez, yüksek lisans dönem projesi ya da makaleniz hem nitelikli hem de görece daha az efor ile meydana getirilebilecektir. Ayrıca intihal yapmamak konusunda açıklama yapmaya gerek var mı? Bilemiyoruz. Bunun yanında danışmanın her söylediğine tamam diyerek tez yazılmaz. Eğer siz belirli bir kapasiteye sahip olursanız kontrollü ama nazik biçimde danışmanın mantıksız isteklerine karşı durabilirsiniz. Aksi durumda sizden her ne isterse istesin bunu yerine getirmek durumunda olacaksınız.

 

4. Tez Hazırlama Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer taraftan tez hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gerekenler konusuna değinmek gerekiyor. İlk bilgi konu seçimi ve başlangıç aşamasındaki yapılan hatalardır. En çok problem genelde yöntem ya da metodoloji olarak isimlendirilen araştırma bölümünde çıkar. Bu nedenledir ki, genel manada önerimiz, makale yazdırma, tez yazım veyahut yüksek lisans dönem projesi yazdırma aşamalarında bu kısmın kusursuza yakın olarak tasarlanmasıdır. Ölçek olmayan hiçbir konuda çalışmayınız. Eğer mülakat uygulanacaksa gerçekçi bir hedef kitle belirleyiniz. Birçok kimse tezinde ya da projesinde üst düzey yöneticilerle görüşme planlıyor ve normal olarak genelde bunlara ulaşamıyor. Bu anlatılanlara dikkat ediniz. Ek olarak her adımda danışmandan yazılı onay almanız önerilir. Son olarak ise tüm bilgi ve belgelerin arşivlenmesidir. İleride ciddi manada başınızı ağrıtacak bu olayı engellemek için basit bir arşiv sistemi meydana getirmeniz yeterli olacaktır. Bu konuyu birçok kimse dikkate almamaktadır. Buna rağmen tekrar altınız çizip, size hatırlatmak istiyoruz. Tez yazım aşamasında bir cümle bile esinlenseniz not alınız.

 

5. Tez Hazırlama Merkezi

Elbette yukarıda anlatılanlar işin ne şekilde ilerletilmesini işaret ediyor. Peki kendi yazmayanlar için tez hazırlama merkezi seçimi nasıl olur? Tez hazırlama merkezi alternatiflerini değerlendirirken eğer böyle bir seçim şansı varsa kesinlikle referans üzere hareket etmeniz önerilir. Eğer ki bu şansa sahip değilseniz yapmanız gereken yukarıda anlatılan tüm kıstasları yerine getirebilecek bir kuruma ulaşmaktır. Bunu yapabilmenin koşulu ise işini düzgün yapan ciddi bir kuruluşa ulaşabilmekten geçer. Elbette telefon ya da e-mail ile görüşme sağlanabilir. Ancak her durumda süreçle ilgili ilerleme ve yapılması muhtemel işlemlerin yazılı olarak paylaşılması gerekiyor. Aksi durumda ileride olası problemler karşısında nasıl haklı haksız ayrımı yapılabilir ki? Bu yüzden biz anlatılanlara ek olarak yazılı anlaşmaya da önem veriyoruz. Son olarak, talep etmeniz durumunda telefonda kapsamlı görüşmeler gerçekleştirebiliriz. Tez, proje, makale ya da ödev yaptırma başvurusu yapmak ya da bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.