Tez Hazırlama (Tezhane Çalışma Yöntemleri)

İnceleme konumuz olan tez hazırlama (Tezhane çalışma yöntemleri) konusunda ilk olarak tez hazırlama nasıl yapılmalıdır, literatür ve metodoloji kısımlarının yazılması ile en kaliteli ve özgün tez hazırlama konularına değinilecektir. Ayrıca Tezhane çalışma yöntemleri hakkında da genel bilgi verilmesi planlandığından ötürü, hizmet satın almayı planlayan bireyler için faydalı bir doküman olacağını düşünmekteyiz. İnceleme neticesinde eğer ki tez, proje veya makale gibi akademik danışmanlık konularında hizmet almak istiyorsanız bizimle başvuru formunu doldurmak suretiyle irtibat kurabilirsiniz.

Tez Hazırlama Nasıl Yapılmalıdır?

Süreci kendiniz yerine getirecek olup olmamanız önemsiz olmakla birlikte her şekilde tez hazırlama nasıl yapılmalıdır konusunu bilmeniz gerekiyor. Tez hazırlama nasıl yapılmalıdır hakkında bilgi sahibi olmaz iseniz, süreci bir başkasına delege edecek olsanız bile sorun yaşamanız muhtemeldir. Şöyle ki, bizim gibi hizmet veren işletmeler çok iyi bir iş çıkarmış olsalar bile, siz bunun sunumunu iyi yapamazsanız meydana getirilen işin bir önemi olmayacaktır. Çünkü ara kontroller başta olmak üzere, işlemlerin tüm aşamasında danışmanla görüşmeleri sizin organize edecek olmanız sebebiyle konuya temel manada vakıf olmanız gerekiyor. Bu konuyla ilgili aşağıda hem literatür hem de yöntem kısmı hakkında ayrı ayrı açıklama yapılacaktır.

Literatür Tarama

Eğer tez hazırlama işlemleri kabaca iki aşamaya ayrılacak olsa bunlardan ilki literatür tarama kısmı olur. Literatür tarama bölümü tezin/projenin ortalama olarak yarısını meydana getirir. Hal böyle olunca da önemli bir iş yükü burada karşınıza çıkacaktır. Tez hazırlama aşamasında bu kısım yerine getirilirken ilk olarak ilgili kaynakların birçoğuna ulaşmanız gerekiyor. Ayrıca inceleme konunuz hakkında temel buluşları yapmış bilim insanlarının yayınlarına ulaşmanız da yine önemli bir konudur. Burada işin kilit kısmı okuduklarınızı sistemli olarak arşivlemek ve işe yarayacağını düşündüğünüz olası kısımları not almanızdır. Ayrıca bu notların nereden, hangi yayından ve en önemlisi hangi sayfadan alındığını işaretlemeniz veyahut not almanız gerekiyor. Bazı enstitülerde sayfa numarası istenmiyor olsa bile, bizim önerimiz sayfa numaralarının her daim yazılmasıdır. İş bitiminde ısrarla istenmiyor olsa bile, silmek kolay bir işlemdir. Aksi bir durumda ise söz gelimi iki yüz sayfalık bir işte mevzubahis alıntıyı aramanız ciddi zaman kayıplarına neden olabilir.

  • Acil – çözümler üretir

  • Kurumsal – danışmanlık

  • Tecrübe – bilgi

  • Birikim – bilgi bankası

  • Ulaşım – hızlı ileişim

Yöntem (Metodoloji) Kısmını Hazırlama

Tez hazırlama işlemlerinde yöntem (metodoloji) kısmını hazırlama ise bütünün diğer yarısı olarak nitelendirilebilir. Yöntem (metodoloji) kısmını hazırlama genel manada bir anket, mülakat ya da farklı bir araştırmadan meydana gelir. Araştırmadan kastımız ise veri içeren bir araştırmadır. Genellikle de konuyla alakalı saha araştırması yapılması talep edilmektedir. Eğer ki saha araştırması yok ise, söz gelimi TÜİK gibi sistemli bilgilerin yer aldığı platformlardan veri çekilmesi ile de bu kısım meydana getirilebilir. Kısacası sizin akademik çalışmanız için kilit bölüm burasıdır çünkü özellikle elde edilecek bulgular burada ortaya konulacaktır. Anket gibi saha araştırması var ise verileri çalışma sahibi olarak öğrencinin tedarik etmesi gerekiyor.  Biz ise SPSS analizleri işlemini yapıyoruz ve bunları tablolar halinde tezin/projenin içine entegre ediyoruz. Sonrasında yorumlamak suretiyle yöntem kısmını tamamlıyoruz.

Tezhane Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıda kabaca ortaya konulan tez hazırlama prosedürleri hakkında bilgilerin akabinde Tezhane çalışma yöntemleri nelerdir diye düşünülüyor. Tezhane çalışma yöntemleri nelerdir denildiğinde ilk olarak hem literatür hem de metodoloji kısmında anlatılanlar bizim için de geçerlidir. Bunlara ek olarak ise sürece bir şekilde danışman öğretim üyesini müdahil etmek gerekiyor. Çünkü işlemler genelde kurallara göre değil, danışman hocanın isteklerine göre şekillenmektedir. Biz ise bunun çok mühim olduğunu biliyoruz ve sık sık danışmanınız ile görüşmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bunlara ek olarak danışmandan alacağınız geri bildirimler ile çalışmanızdaki revizeleri yerine getirmeniz elzemdir. Tezhane olarak bizim bir diğer dikkat ettiğimiz konu yalnızca doğrulanabilir kaynak kullanılmasıdır. Size gönderemeyeceğimiz hiçbir kaynağı kesinlikle kullanmıyoruz. Ayrıca alıntı konusunda son derece titiz davranıyoruz ve istisnasız tüm akademik çalışmalarda yüzde yirmi veyahut daha altında birebir alıntı yapıyoruz.

En Kaliteli ve Özgün Tez Hazırlama

Sonuçta bu yayının sınırı sebebiyle çalışma sistemimizin genel bir özetini ortaya koymaya çalıştık. Şimdi en kaliteli ve özgün tez hazırlama konusuna geçelim. En kaliteli ve özgün tez hazırlama hususunda olmazsa olmaz noktalar yukarıda kısaca paylaşılmıştır. Bunlara eklenecek birçok husus olsa da, konuyla ilgili özel hazırlanmış yayınlarımızı incelemenizi önermekteyiz. Web sayfamızda yer alan diğer yayınlarda tez nasıl hazırlanır başta olmak üzere pek çok konuda onlarca yayınımız yer almaktadır. Tez hazırlama (Tezhane çalışma yöntemleri) konusunda aslında anlatılan birçok bilgi bize özel değil, normal şartlarda olması gereken kıstaslardır. Maalesef ki her sektörde olduğu gibi, bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin bazıları da işlerini hakkıyla yapmamaktadır. Yapmanız gereken bizim gibi işini yapan doğru alternatiflerden birisine ulaşmaktır. Burada en kaliteli ve özgün tez hazırlama konusunda bizden başka işletmelerin olduğunu da vurgulamak isteriz. İşini iyi yapan rakiplerimiz bizim kalitemizi artırmamıza katkı sağlamaktadırlar. Bunun bilincinde olan işletmemiz işini iyi yapan tüm rakiplerini desteklemektedir. Detaylı bilgi almak veyahut hizmet talebinde bulunmak için başvuru formunu doldurup bize iletebilirsiniz. En geç bir iş günü sonrasında geri bildirim alacaksınız.

Kayıt olun Hızlı  İletişim kurun.

Üniversite Tezleri, Yeni Konular Hakkında Geniş Bilgi Alabilirsiniz.